Перейти к содержанию

27.12.2011

Джерела оперативного струму

 Джерела оперативного струму.

Для живлення кіл дистанційного керування вимикачами, релейного захисту, автоматики і сигналізації можна використовувати як постійний, так і змінний струм.

Основна вимога – постійна готовність до дії.

Джерелом Постійного оперативного струму Є акумуляторні батареї, а змінного – трансформатори струму, ТН і трансформатори власних потреб (ТВТ).

Постійний оперативний струм використовують на електростанціях і великих підстанціях. Відзначаються високою надійністю, але дорогі, складні в експлуатації і потребують ретельного догляду.

Пристрої змінного оперативного струму значно дешевші і простіші в експлуатації, тому в сучасних схемах дистанційного керування релейного захисту, автоматики і сигналізації все ширше використовують оперативний змінний струм.

ТН й ТВП використовують для живлення оперативних кіл автоматики. При к. з., коли напруга може значно знижуватись, ТН як джерела напруги оперативних кіл стають ненадійними.

Основним джерелом оперативного струму релейного захисту є ТС.

Пристрої змінного оперативного струму

YAT(Е. В.) – електромагнітне вимикання.

На заскочку привода вимикача

електромагнітне вимикання
електромагнітне вимикання

Відрізняється від РТМ відсутністю механізма для регулювання струму спрацювання.

І

 

TLA – проміжний трансформатор насичення; ІН2=8¸13 А яким би не був ІН1

Для всіх цих схем залежить від режиму роботи первинного кола струму.

До ТС і ТН можуть бути приєднані Блоки живлення БП. В блоках живлення здійснюється випрямлення змінного струму, тому на виході ми маємо випрямлений струм; При використанні БП релейних захист виконується за тими ж схемами що і при постійному оперативному струмі.

БПТ – блок живлення струмовий;

БПН — блок напруги.

проміжний трансформаторTL – проміжний трансформатор

VD – випрямляч

БП – блок живлення

При необхідності мати оперативний струм за відсутністю струму в первинному колі (х. х.) або за відсутністю напруги на підстанції (режим близький до к. з.) використовують комбінірований блок живлення. Ці блоки широко використовують у мережі 35 кВ і вище для “легких приводів”(пружинні та грузові приводи – не більше 50 ВА)

При повному відключенні підстанції від джерела живлення ні ТН, ні ТВП, ні ТС не можуть бути джерелом оперативного струму. Якщо пристрої РЗА повинні виконувати якись дії в цей час (наприклад вимкнення віддільника пошкодженого обладнання) то джерелом оперативного управління можуть бути попередньо заряджені конденсатори.

Використання попередньо заряджених конденсаторних батарей.

 — Не складні в виконанні;

—  Надійні;

—  В режимі розряду можуть виділяти велику потужність, необхідну для живлення котушки вимикання вимикача з “важким приводом” (електромагнітний привод).

Недоліки:

—  У момент включення підстанції таке джерело оперативного струму не готовий до дії (конденсатор не встиг зарядитись). Це небезпечно при включенні на к. з.

—  Короткочасність розряду конденсатора (не можливе повторне включення).

Поделитесь своими мыслями, оставьте комментарий.

(required)
(required)

Внимание: HTML допускается. Ваш e-mail никогда не будет опубликован.

Подписка на комментарии

*