Перейти к содержанию

26.12.2011

Запобіжник

 Запобіжники.  ЗАХИСТНА АППАРАТУРА ДО І ВИЩЕ 1000 В.

Апарати, які при надмірному підвищенні струму розмикають електричне коло шляхом розплавлення нагрітої струмом Плавкої вставки, називають Запобіжниками.

Запобіжник, як правило має контактний стояк, у якому розміщений патрон з плавкою вставкою і системою для гасіння.

Умовно роботу запобіжника можна поділити на три періоди: 1) аварійний струм нагріває плавку вставку до t°. 2) плавлення плавкої вставки. 3) гасіння дуги.

В електричній мережі до 1000 В запобіжник є основним засобом захисту, в мережі вище 1000 В застосовуються запобіжники до 110 кВ.

У запобіжники є два основні параметри:

IНЗ – номінальний струм запобіжника (характеризує його корпус і контакти).

IНВ – номінальний струм плавкої вставки IНЗ £ IНВ

Вставка запобіжника характеризується захисною характеристикою.

 t, c (lg t)

I, A (lg I)

Відключення запобіжником струмів більших за допустимі може привести до руйнування корпусу та контактної системи і навіть до перекриття між фазами.

Плавкі вставки виготовляють з свинцю, сплаву свинцю та олова, цинку, алюмінію, міді, срібла, константи та інших матеріалів.

Щоб знизити температуру плавлення вставки використовують матеріали з низкою температурою плавлення (Свинець або свинець з оловом). Плавкі вставки з цих матеріалів мають великий переріз і значні видержки часу.

Мідь і срібло мають менший питомий опір, що дозволяє значно знизити переріз вставки та час її перегорання. Але малий переріз вставки веде до перегріву корпусу при малих перевантаженнях. Для зниження температури плавлення вставки з тугоплавких матеріалів (міді і срібла) на вставку наплавляють олов’яні краплі, які плавляться за значно нижчою температурою (“металургійний ефект”).

Мідь Олово

Щоб не було перегріву корпуса і для захисту електорпристроїв від малих перевантажень можуть також використовувати звужені в окремих місцях вставки.

до 250 В – два звуження, до 500 В – чотири звуження.

При великих струмах к. з. вставка перегоряє одночасно в кількох місцях, а при малих перевантаженнях нагрівається звужена частина і тепло віддається через розширену частину в контактну систему без зайвого перегріву.

При великих струмах к. з. вставка плавиться одразу по всій довжині. Струм у колі миттю зникає і тому виникає перенапруга, яка пробиває міжконтактний проміжок, після чого загоряється дуга. В електромережі вище 1000 В перенапруги можуть бути до 4,5 UH. Для зниження перенапруги застосовують плавкі вставки з кількох спірально завитих дротин різного перерізу.

Спочатку перегоряє вставка меншого перерізу, а потім більшого.

Для цього ж використовують іскровий проміжок.

Спочатку плавиться неперервана вставка, а потім від невеликої перенапруги пробивається іскровий проміжок і плавиться слідуюча плавка вставка.

Для гасіння дуги в запобіжниках використовуються : 1) охолодження її потоками газу, який виділяється при високій температурі від газогенерируючого корпусу (фібра, вініпласт); 2) гасіння дуги в вузьких щілинах і каналах (відвід тепла в кварцових наповнювачах).

Конструкції запобіжників.

1)  Запобіжники з фібровими трубками.

ПР – 1 (до 250 В)

ПР – 2 (до 500 В)

2)  Запобіжники з кварцовим наповнювачем.

ПН – 2 – разборний, до 1000 В

НПН – 2 – неразборний, до 1000 В

ПКН – 10 (ПК – 10) – від 3 до 35 кВ; мають велику довжину, тому можуть виникати перенапруги до 4,5 UH, тому застосовують або плавку вставку з різним перерізом або іскровий проміжок.

3)  Запобіжники з відкритими трубками з газогенерируючого матеріалу.

ПВТ (ПСН) – 35

Вибір запобіжників.

1)  за напругою UРП = UНОМ (різниця не більш 10%)

2)  за струмом IРАБ. MAX£ IНОМ.

3)  за конструкцією і розташуванню (зовні чи всередені РП)

4)  за струмом відключення

Номінальний струм плавкої вставки IН. ПЛ. В. визначається умовами захисту електромережі.

 

 

Поделитесь своими мыслями, оставьте комментарий.

(required)
(required)

Внимание: HTML допускается. Ваш e-mail никогда не будет опубликован.

Подписка на комментарии

*